Dzisiejszy wpis dedykujemy jednemu z naszych gości, który ostatnio wypytywał nas o ser Gruyère (niem. Greyerzer), który serwujemy z francuską zupą cebulową. Zacznijmy od tego, że jest to tradycyjny ser wywodzący się ze Szwajcarii i jest produkowany z krowiego mleka. Uznawany jest za dojrzewający i twardy, a jego smak jest bardzo złożony i zależy od etapu dojrzewania. Początkowo jest słodkawy, następnie orzechowy (dzięki dodatkom ziół alpejskich) a na końcu ostry. Dzięki temu, wyróżniamy 3 jego odmiany, w zależności od okresu - 3,6 lub 9 miesięcy, z których ten najstarszy uznaje się za najlepszy. Dodatkowo idealnie się topi, dzięki czemu często stosowany jest to fondue, zapiekanek i włąsnie jako dodatek do zup.
Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już w 1115 roki, w opactwie Rougemont, które uzyskało oficjalne pozwolenie na jego produkcję. Sama nazwa pochodzi zaś od hrabstwa Greyerz, z którego się wywodzi.
Warto zauważyć, że ten prawdziwy ser Gruyère produkowany jest tylko i wyłącznie w Szwajcarii i posiada etykietę ' „le gruyere switzerland', która świadczy o wysokiej jakości produktu.
0 komentarze:
Prześlij komentarz