wtorek, 26 sierpnia 2014

„OENTARIA!” krzyknęli Grecy, którzy prawie 3 tysiące lat temu przybyli na półwysep Apeniński. Ich zachwyt jest uzasadniony. „Oentaria” w języku greckim oznacza „ziemię wina” co idealnie oddaje zamiłowanie Włochów do wytwarzania tego właśnie trunku. W samych Włoszech uprawia się ponad 2 tysiące odmian winogron w 95 prowincjach podzielonych na 20 regionów administracyjnych. W pierwszej części artykułu odwiedzimy 3 najbardziej charakterystyczne regiony Włoch w których wytwarza się wino znane na całym świecie.



TOSKANIA
To właśnie z tego regionu pochodzą najlepsze włoskie trunki. Najbardziej z nich znane to Chianti- czerwone, wytrawne wino o zawartości alkoholu 11,5-12,5%. Wśród smakoszy win najbardziej cenione jest Chianti Classico z charakterystycznym, czarnym kogutem w swoim logotypie. Rejon Toskanii słynie także z jednych z najdroższych włoskich win: Vino Nobile di Montepulciano i Brunello di Montalcino. Ciekawostką okazać się może też Vino Santo- białe wino wytwarzane z suszonych winogron.



SYCYLIA
Słoneczna Sycylia w swojej winiarskiej ofercie ma też kilka ciekawych pozycji. Najbardziej znanym i popularnym trunkiem tego regionu jest Marsala. Kilka odmian tego wina (białe, czerwone, słodkie, wytrawne) sprawia, że trafia w gusta każdego odwiedzającego ten region. Z racji wyższej zawartości alkoholu (średnio 15-18%) wino to było używane głównie w kuchni. Charakterystycznym trunkiem tego regionu jest jeszcze Nero d'Avola- mocne, czerwone wino, które podnosi swoje wartości poprzez ostrożne dojrzewanie w dębowych beczkach.



VENETO
Region ten leży w samym sercu dawnej, weneckiej republiki La Serenissima (dawna część Austro-Węgier). To tutaj wytwarza się wina na skalę przemysłową. Najsłynniejsze wina pochodzące właśnie stąd to Soave (najbardziej luksusowa odmiana to Soave Classico - produkowana w małych winnicach, niedostępna w klasycznych sklepach) i Valpolicella.



W dalszej części odwiedzimy kolejne regiony i przyjrzymy się charakterystycznym dla nich winom.

0 komentarze:

Prześlij komentarz